הישיבה הגבוהה / הסדר כרמיאל

אודות הישיבה

ישיבת כרמיאל היא ישיבה בצפון הארץ בעיר כרמיאל. הישיבה הוקמה באלול תשס"ג, עם קבוצה של כ- 20 תלמידים רווקים מכל הארץ, יחד עם קבוצה של כ-7 משפחות שבאו לכרמיאל והצטרפו לגרעין התורני שפעל אז בעיר.

מאז, במשך שש עשרה השנים האחרונות, הלכה הישיבה והתפתחה ובית המדרש מכיל בתוכו למעלה מחמישים לומדים, בחורים ואברכים כ"י.

הישיבה הינה אגף בעמותת "אורות כרמיאל" הפועלת לקידום ערכי תורה ויהדות בעיר כרמיאל. במסגרת זו תפקיד הישיבה הוא להוות בסיס מוצק וקבוע של לימוד תורה המגדל תלמידי חכמים ואנשי אמונה החדורים בתחושת שליחות הבאה לידי ביטוי בשלב הראשון בלימוד עצמו ולאחר מכן בשירות הצבאי וכן בחיי הקהילה? בהמשך.

הישיבה ממוקמת במרכז העיר צמוד לבניין העירייה על גבול חורשת קובי הנמצאת במרכז ציר הפרקים של כרמיאל. שילוב המאפיין את האיזון שיש בישיבה בין חיבור לעם ובין פיתוח אישי, המוסיף לאווירה השלווה האופיינית לגליל ולעיר הירוקה ומאירת הפנים, כרמיאל.

צוות הישיבה

בראשות הישיבה עומד הרב יעקב ידיד שליט"א, העומד גם בראש הגרעין התורני בעיר. הרב ידיד למד בישיבת מרכז הרב בירושלים. אחר כך שימש כר"מ בישיבת ההסדר באלון מורה שבשומרון ומשם יצא כדי להקין בכרמיאל את הישיבה.

יחד איתו ישנו צוות רמי"ם, תלמידי חכמין שהגיעו לכרמיאל מישיבת מרכז הרב, הר המור וחלקם אף בוגרי ישיבת כרמיאל עצמה.

את הישיבה מנהל חבר מועצת העיר לשעבר, יאיר שטרן, חבר הגרעין התורני 'אורות כרמיאל' למעלה מ10 שנים. תחום אחריותו הוא ניהול התקציבי, והאדמיניסטרטיבי, וכן ניהול של כל פעילות הגרעין בעיר.

מעבר לצוות רמי"ם שיש בישיבה, מגיעים לישיבה גם רבנים מחוץ לעיר המלמדים בישיבה, כך שתלמיד הלומד בכרמיאל נהנה ממרחב ומגוון אפשרויות לימוד.

הלימוד והאווירה בישיבה

בישיבה לומדים כמסורת הישיבות כולם, לימוד עיון בגמרא ממסכתות הש"ס הבבלי, בעיקר בסדרי נשים ונזיקין. על פי המלצת הגר"א שפירא זצ"ל אנו לומדים בסדרי העערב מסכתות מסדר מועד.

בישיבה ניתנים שיעורי גמרא והלכה ברמה גבוהה מידי יום.

יש בישיבה דגש גם על לימודי אמונה ותנ"ך בליווי חברותות בין הבוגרים הצעירים, בשיעורים ובדפי מקורות המרחיבים את הדעת בכל נושאי האמונה והתנ"ך.

הישיבה היא משפחתית וחמה, תלמידים הלומדים בה נהנים מיחס אישי הכולל שיחות אישיות וחברותות עם הרמי"ם, עם ראש הישיבה או עם אברך המלווה אותם באופן אישי.

חדר האוכל והפנימיה מנוהלים על ידי הבחורים עצמם. 

האחווה שביניהם והרעות הטובה מסייעות ללימוד, ולהרגשת השותפות שהקמת קרן תורה ואמונה בכרמיאל.

שירות צבאי מתוך אמונה

לפני למעלה מ-10 שנים הוכרה הישיבה על ידי שר הביטחון כישיבת הסדר, בנוסף להיותה מוכרת כישיבה גבוהה, וישיבתנו הצטרפה לעוד כ-60 ישיבות הסדר בכל רחבי הארץ בהם תלמידים מתגייסים לצבא במסגרת הישיבה, וחוזרים אחרי הצבא לעוד כשנתיים של לימוד בונה ואיכותי. 

תלמידנו ב"ה מצטיינים גם בשירותם הצבאי, וכבר יצאו מישיבתנו מכי"ם, קציני חי"ר ומודיעין ועוד. הקשר עם הישיבה במהלך השירות הצבאי הינו מובן מאליו ומתבטא בעיקר על ידי הביקורים של הרבנים במחנות הצבא, והגעה של הבחורים לביקורים בישיבה.

אנו רואים ערך ציוני ותורני בשירות הצבאי ואנו מכוונים את תלמידנו להצטיינות גם בשדה הצהל"י.

בוגרי הישיבה

הישיבה מקפידה לשמור על קשר עם בוגרי הישיבה בכל רחבי הארץ. אחת לתקופה מתקיים בירושלים שיעור בוגרים על ידי אחד מרבני הישיבה וכן מקומות נוספים ברחבי הארץ. 

כמו כן, אחת לכמה שנים מקיימת הישיבה ערב בוגרים בהם הישיבה ובוגריה יכולים להתעדכן בכל מה שקורה.

בוגרי הישיבה מרגישים בנח ובטוב להגיע לשבתות לישיבה, או לביקור ביום חול, לדבר עם התלמידים שלומדים בישיבה, לשוחח עם הרבנים ולהינות מהאווירה שיש בישיבה.